Jak podłączyć przewody w skrzynce

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z e-poradniki24.pl

Dodawanie przewodów do skrzynki nie jest trudnym zadaniem, jeśli przestrzega się kilku prostych konwencji. Konwencje są przydatne, ponieważ pomagają w identyfikacji różnych przewodów i zapobiegają popełnianiu błędów, które mogą prowadzić do zwarć, wstrząsów lub pożarów.

Konwencje obejmują American Wire Gauge (AWG), który jest standardowym rozmiarem przewodów domowych, oraz National Electrical Code (NEC), który określa rozmiary puszek przyłączeniowych, gniazd i przełączników. Ponadto niektóre puszki mają wbudowane zaciski kablowe. Można również użyć łącznika przewodów, aby ułatwić sobie połączenia.

Przed dodaniem okablowania należy sprawdzić przewody, aby upewnić się, że są rozłączone. Bezkontaktowy tester obwodów może pomóc w określeniu stanu przewodów. Można również użyć testera napięcia, aby upewnić się, że zasilanie jest wyłączone na wszystkich przełącznikach. Jeśli przewód jest uszkodzony, być może trzeba będzie go przyciąć. Przed uszczelnieniem puszki upewnij się, że przewody są prawidłowo wsunięte i mają wystarczająco dużo miejsca.

Używanie łącznika przewodów może być bezpieczniejszym sposobem łączenia przewodów w puszce. Podczas pracy z metalową skrzynką przyłączeniową należy upewnić się, że wszystkie przewody są wygięte pod kątem, aby wykonać bezpieczne połączenie. Można również użyć nakrętki w kształcie pierścienia, aby dokręcić połączenie. Jeśli przewód jest krótki, możesz dodać 6-calową przedłużkę.

Aby mieć pewność, że przewody są dobrze dopasowane, powinieneś użyć bloku złącza. Ten typ złącza jest łatwiejszy do zainstalowania w ciasnej przestrzeni. Może być również konieczne użycie zszywek do drutu lub nakrętki do łączenia wielu przewodów.

W przypadku gniazdka należy umieścić je na tej samej wysokości, co istniejąca puszka. Jeśli instalujesz nowy wylot, umieść go o ćwiek za istniejącym wylotem. Do wycięcia nowego gniazdka można również użyć piły do suchej zabudowy.

Możesz dodać przewód uziemiający do gniazdka, owijając go wokół zielonej śruby uziemiającej. Można również dodać przewód uziemiający do metalowej puszki przyłączeniowej, skręcając go z nakrętką drucianą. Jeśli dodajesz przewód uziemiający do metalowej puszki, upewnij się, że używasz połączenia typu pigtail. Sploty typu pigtail są najlepiej stosowane do łączenia trzech lub więcej przewodów. Jeśli używasz metalowej puszki przyłączeniowej, może być konieczne wybicie otworów na przewody. W przeciwnym razie należy użyć śrubokręta i młotka do wybicia otworów.

Dodanie nowego gniazdka może być trudnym zadaniem. Jeśli zdecydujesz się dodać gniazdo do puszki, przez którą już biegnie kabel, będziesz musiał przewiercić się przez podłogę. Możesz również użyć śrubokręta, aby wyłamać otwory. Po prawidłowym umiejscowieniu gniazdka, możesz dodać przewody do puszki i podłączyć gniazdko.

Podczas instalowania oprawy oświetleniowej można podłączyć przewody do oprawy. Należy jednak upewnić się, że przewody z oprawy oświetleniowej są tego samego koloru co przewody z gniazdka. Można również oznaczyć przewody inaczej, aby wskazać, które przewody funkcjonują. Na przykład, możesz użyć koloru czerwonego dla przewodów gorących i białego dla przewodów neutralnych. Jeśli nie chcesz dodawać gniazdka do skrzynki, możesz poprowadzić kabel wewnątrz ściany. Jest to łatwiejsze niż prowadzenie kabla w podłodze.

By Jarema