Jak okablować ochronnik przeciwprzepięciowy Schemat

Do powstawania przepięć przyczynia się kilka czynników, w tym uderzenia piorunów, zerwane linie energetyczne i wadliwe okablowanie. Jeśli chcesz zabezpieczyć swój komputer i inne urządzenia elektroniczne, możesz użyć ochronnika przepięciowego. Mogą one uchronić Cię przed kosztownymi naprawami, a także zaoszczędzić pieniądze. Przy zakupie listwy przeciwprzepięciowej można korzystać z wielu urządzeń w jednym gniazdku.

Ochronnik przeciwprzepięciowy skieruje dodatkowy prąd do ziemi, co zapobiega przeciążeniu urządzenia. Niektóre urządzenia chroniące przed przepięciami będą również absorbować energię kolców i uwalniać ją w postaci ciepła. W zależności od modelu urządzenia, względne wartości jego elementów mogą się różnić.

Warystor z tlenków metali (MOV) jest najczęściej spotykanym typem ochronnika przeciwprzepięciowego. Łączy on gorącą linię zasilania i linię uziemienia za pomocą dwóch półprzewodników. Rezystancja warystora zmienia się w zależności od napięcia. Gdy napięcie wzrośnie, zwiększy opór, powodując wystrzelenie MOV w górę – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu wyprawiaki.pl. Natomiast, gdy napięcie spadnie, zmniejszy się. Proces ten powoduje zmianę wewnętrznej struktury MOV. Może to spowodować nieprawidłowe działanie urządzenia.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest określenie napięcia, przed którym ochronnik przepięciowy będzie chronił. Urządzenie powinno być przystosowane do obsługi napięcia o wartości co najmniej 230 V. Można również wybrać ochronnik przeciwprzepięciowy, który posiada bezpiecznik temperaturowy lub wyłącznik automatyczny. Urządzenia te automatycznie odetną zasilanie w momencie wystąpienia przepięcia elektrycznego.

Następnym krokiem jest podłączenie urządzenia przeciwprzepięciowego do panelu elektrycznego. Przewody połączeniowe powinny być jak najkrótsze. Całkowita długość obwodu ochronnika przeciwprzepięciowego nie powinna przekraczać 50 cm. Dobrym pomysłem jest również podłączenie przewodów ochronnych do pobliskich odsłoniętych części przewodzących. W razie potrzeby można użyć ściągacza do drutu, aby usunąć izolację z końcówek przewodów.

Kolejnym krokiem jest włożenie przewodów do zacisku kablowego. Następnie należy dokręcić śrubę i zabezpieczyć przewody. Należy również zapoznać się z instrukcją producenta urządzenia. Po zabezpieczeniu przewodów, można użyć przebijaka do paznokci lub młotka, aby usunąć wszelkie znalezione wybicia. Wybijaki to małe okrągłe wgłębienia przeznaczone do wprowadzania przewodów do panelu.

Jeśli musisz zastąpić otwory, możesz to zrobić za pomocą zacisku kablowego. Prąd prawdopodobnie będzie podążał za przewodem neutralnym na powrocie. Nie należy jednak próbować odłączać przewodów pod napięciem. Lepiej jest zlecić to elektrykowi. Należy również upewnić się, że przewody pod napięciem nie są połączone z żadnymi innymi przewodami.

Trzecim krokiem jest określenie względnej wartości komponentów. Wartości względne będą się różnić w zależności od rodzaju urządzenia do ochrony przeciwprzepięciowej i miejsca, w którym się ono znajduje. Na przykład, ochronnik przeciwprzepięciowy oparty na liczniku będzie miał większą wartość względną niż ochronnik przeciwprzepięciowy oparty na panelu. Instalacja ochronnika przepięciowego może być dość trudna.

By Jarema