Jak okablować przenośny klimatyzator

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym abc-diy.pl

Posiadanie przenośnego klimatyzatora to wygodny sposób na chłodzenie domu. Jednak jego instalacja nie zawsze jest tak łatwa, jak się wydaje. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami i zachować środki ostrożności. Jeśli nie robiłeś tego wcześniej, możesz poprosić o pomoc profesjonalistę. W przeciwnym razie możesz skończyć z uszkodzonym urządzeniem lub nawet porażonymi prądem dziećmi.

Najlepszym sposobem instalacji przenośnego klimatyzatora jest podłączenie go do gniazda z uziemieniem. Dzięki temu nie będzie on powodował żadnych skoków elektrycznych ani zwarć. W zależności od rodzaju posiadanej jednostki, może być konieczny zakup specjalnego węża do tego celu. Wąż ten może wymagać przymocowania do samej jednostki lub do pobliskiego odpływu. Jeśli nie masz jednego z tych poręcznych węży, możesz kupić zestaw węży. Alternatywnie, można wywiercić otwór w ścianie. Jeśli wybierzesz tę drogę, będziesz musiał wziąć pod uwagę plany architektoniczne swojego domu.

Aby mieć pewność, że przenośna jednostka AC będzie w stanie chłodzić dom, należy zainstalować ją w pobliżu okna. Zmniejszy to ilość potrzebnego węża i zapewni, że jednostka będzie mogła odprowadzać ciepłe powietrze bardziej efektywnie. Należy również upewnić się, że urządzenie nie jest zablokowane przez meble lub inne przedmioty. Być może trzeba będzie usunąć lub wyciąć meble, aby zapewnić, że urządzenie będzie mogło dotrzeć do okna.

Aby zainstalować przenośny klimatyzator, należy zaopatrzyć się w zestaw węża i adaptera, a także w odpowiednie złącza. Zestawy te można nabyć u producenta lub kupić zestaw specjalnie zaprojektowany do tego celu. Jeśli masz trudności z cięciem plastiku, być może będziesz musiał użyć piły tarczowej.

Będziesz musiał również zainstalować zestaw okienny. Zestaw może być wykonany ze sklejki lub plexi. Zestaw powinien być wystarczająco długi, aby wypełnić przestrzeń między oknem a ramą. Powinien być również zainstalowany w taki sposób, aby nie pozwalał na wyciek powietrza. Zestaw powinien posiadać również płytę uszczelniającą.

Między skrzydłami okiennymi powinieneś także zamontować piankową listwę izolacyjną. Dzięki temu do Twojego domu nie będą przedostawać się drażniące czynniki środowiskowe. Do uszczelnienia otworu powinieneś również użyć silikonowej masy uszczelniającej.

W zależności od modelu klimatyzatora przenośnego, który posiadasz, możesz mieć wąż spustowy. Jeśli tak, należy upewnić się, że jest on wodoszczelny. Dobrym pomysłem jest również podłączenie go do uziemionego gniazdka elektrycznego. Jeśli nie jesteś pewien, czy gniazdko jest uziemione, możesz użyć przycisku „TEST” na urządzeniu, aby upewnić się, że jest ono prawidłowo uziemione.

Jeśli nie czujesz się komfortowo z wierceniem otworu w ścianie, możesz również użyć wentyla kominowego. Jest to popularna metoda dla małych domków. Jednak instalacja węża przez komin nie zawsze jest łatwa.

By Jarema