Jak okablować wyłącznik dwudrożny

Korzystanie z przełącznika dwudrożnego może być dobrym sposobem na przełączanie między dwoma ścieżkami sygnału, np. z głośnika do wzmacniacza. Ale jak zabrać się za okablowanie takiego przełącznika? Cóż, będziesz potrzebował trochę podstawowej wiedzy i odpowiednich narzędzi.

Jednym z najczęstszych zastosowań przełącznika dwudrożnego jest klatka schodowa. W tym przypadku trzeba znać podstawy obwodów elektrycznych, a zwłaszcza sposób uziemienia urządzeń elektrycznych. Używanie odpowiednich narzędzi sprawi, że okablowanie przełącznika dwudrożnego będzie łatwe. Jest to dobra rzecz, ponieważ przy użyciu niewłaściwych narzędzi może spowodować potknięcie się bezpiecznika lub dmuchanego obwodu. Na szczęście są to dość powszechne problemy elektryczne i można je łatwo naprawić.

Najbardziej efektywnym sposobem okablowania przełącznika dwudrogowego jest użycie kabla trzyprzewodowego. Ten kabel będzie przenosił moc ze źródła (zwykle światła) do przełącznika. W każdej puszce znajdziesz dwa przewody uziemiające. Przewody uziemiające powinny być tej samej długości, najlepiej z gołej miedzi. Oba te przewody powinny być podłączone do zielonej śruby w każdej puszce. Możesz użyć do tego lutownicy, ale pamiętaj, że opary z używania gorącego żelazka mogą być toksyczne.

Innym ważnym aspektem okablowania przełącznika dwudrożnego jest to, że może on być używany w wielu miejscach. Możesz go zainstalować w kuchni, łazience lub gdziekolwiek indziej, gdzie chcesz. To sprawia, że jest to świetny dodatek do Twojego domu, zwłaszcza jeśli masz klatkę schodową.

Jednym z najlepszych sposobów na okablowanie przełącznika dwudrożnego jest spojrzenie na schemat obwodu. Schemat obwodu powie ci, gdzie moc wchodzi i gdzie wychodzi. Zobaczysz również, gdzie dwa przewody do przełącznika muszą być podłączone. Znajdziesz również miejsce, gdzie światła będą musiały być włączone i wyłączone. Po określeniu najlepszego sposobu okablowania przełącznika dwudrożnego, będziesz musiał zainstalować przełącznik. Jest to stosunkowo prosty proces i powinien być wykonany przez elektryka, ponieważ może być konieczne pociągnięcie kilku przewodów.

Innym ważnym aspektem okablowania o jest upewnienie się, że przełączniki są w dobrym stanie roboczym. Jeśli nie są, możesz znaleźć się w niespodziance w postaci potkniętego bezpiecznika lub dmuchanego przełącznika. Po zakończeniu podstaw okablowania przełącznika dwudrożnego, jesteś gotowy do pracy. Można również zainstalować przełącznik dwudrożny z jednym przewodem i skrzynką rozdzielczą, chociaż trzeba będzie wykonać kilka dodatkowych prac, aby przełącznik działał prawidłowo. Będziesz musiał również wymienić osłony przełącznika i wymienić przełącznik, jeśli przewody się zaplątały. Możesz również sprawdzić baterię przełącznika i wymienić baterie przełącznika.

Najważniejszą częścią okablowania przełącznika dwudrożnego jest upewnienie się, że przełączniki są oceniane dla mocy, której będziesz używać. Na przykład, jeśli używasz źródła zasilania 110v AC, musisz użyć przełącznika dwudrożnego, który jest przeznaczony do zasilania 230V AC.

By Jarema