Jak podłączyć przewody w spawarce

Dobranie odpowiedniego przewodu do spawarki wymaga dokładnego rozważenia. Niewłaściwy rozmiar i połączenie może utrudnić proces spawania, a nawet spowodować porażenie prądem lub pożar. Nieprawidłowe połączenia mogą również powodować problemy z wydmuchiwaniem łuku.

Kabel spawalniczy występuje w różnych rozmiarach, a każdy rozmiar ma określony cykl pracy i temperaturę izolacji. Jeśli użyjesz kabla o wyższej rezystancji, będziesz mógł bezpiecznie spawać z mniejszą ilością amperów. Jeśli jednak użyjesz kabla o niższej rezystancji, będziesz musiał użyć więcej amperów, aby uzyskać dobry spaw.

Średnica kabla spawalniczego określa maksymalny amperaż, jaki może on przenosić. Większa średnica pozwala na większą obciążalność prądową i wyższy cykl pracy. Oznacza to, że wymagane będą dłuższe kable. Rozmiar kabla zależy od obwodu spawania, którego potrzebujesz. Oprócz średnicy kabla, należy również wziąć pod uwagę jego długość. Dłuższe kable pozwalają na większą penetrację i większe odległości. Oznacza to, że nie będziesz musiał wymieniać kabla tak często.

Kable można znaleźć w rolkach lub można kupić kable spawalnicze na stopę ze sklepu internetowego. Kable sprzedawane po stopie są wygodne i mogą być bardziej elastyczne niż kable wiszące. Są one również tańsze niż kable wiszące. Możesz również kupić kabel przedłużający, który będzie używany z Twoją spawarką. Przedłużacz jest podobny do kabla spawalniczego, z tym że musi być w stanie obsłużyć napięcie wejściowe spawarki.

Kable spawalnicze są elastyczne, ale muszą być również trwałe. Jeżeli połączenia na kablu są postrzępione, zardzewiałe lub uszkodzone w inny sposób, kabel nie będzie przewodził wystarczającego prądu. Może to powodować problemy ze spawaniem, w tym wydmuchiwanie łuku i słabe osadzanie wypełniacza.

Tabela rozmiarów kabli spawalniczych powinna być dostępna w większości poradników spawalniczych. Producent kabla również udostępnia tabelę rozmiarów. Może ona być również dostępna w formie tabeli, którą można wydrukować lub umieścić na stałe na urządzeniu spawalniczym.

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś używać kabla spawalniczego o mocy znamionowej odpowiadającej prądowi wyjściowemu twojego źródła zasilania. Jest to często wartość znamionowa wydrukowana na tabliczce znamionowej źródła prądu spawalniczego. Jednak niektóre z tych obliczeń mogą nie uwzględniać długości całego obwodu. Średnica kabla jest również ważna, ale nie zawsze jest dokładna.

Właściwe podłączenie Twojego kabla spawalniczego zapewni gładką i wysokiej jakości spoinę. Należy również upewnić się, że drut jest czysty. Brudny drut spawalniczy nie będzie przyciągał iskry i nie pozwoli na uzyskanie dobrego spawu. Drut powinien być również oddalony o 1/8 cala od powierzchni metalu. Po wykonaniu spoiny upewnij się, że poświęcasz swój czas, aby prawidłowo ją zakończyć.

Powinieneś również użyć zacisku uziemiającego, aby połączyć obrabiany przedmiot z podłożem. Możesz użyć rury miedzianej lub bezszwowej rury stalowej. Jest to ważne, ponieważ pomoże chronić operatorów.

By Jarema