Jak podłączyć kabel internetowy do modemu

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z dlaczegosam.pl

Posiadanie odpowiedniego kabla do domowego Internetu jest ważne, a do wyboru jest kilka opcji. Typ kabla, którego potrzebujesz, będzie zależał od połączenia sieciowego i obszaru domu, z którym próbujesz się połączyć. Na przykład, jeśli używasz połączenia dial-up, będziesz potrzebował kabla telefonicznego. Jeśli korzystasz z połączenia internetowego DSL, będziesz potrzebował modemu.

Kabel łączący Internet z modemem to zazwyczaj kabel koncentryczny. Jest on podobny do kabla telewizji kablowej, ale posiada metaliczną osłonę na zewnętrznej powierzchni. Ekran ten pomaga zapobiegać zakłóceniom. Umożliwia również przesyłanie danych na dużą odległość.

Kabel należy podłączyć do gniazda zasilania lub gniazda telefonicznego z tyłu modemu. W większości przypadków firmy kablowe dostarczają modem do połączenia z Internetem. Konieczne będzie również podłączenie modemu do komputera lub routera. Możesz również użyć kabla LAN, aby połączyć komputer z internetem. Kable LAN można znaleźć w różnych kolorach. Kolory te obejmują pomarańczowy, brązowy, niebieski i zielony.

Przewody w kablu koncentrycznym są zazwyczaj czarne lub białe. Każda para ma kolorowy pasek na zewnętrznej powierzchni. Haczyk to mały kawałek plastiku, który jest połączony z górną częścią złącza kabla. Ważne jest, aby podczas podłączania kabla umieścić go stroną z hakiem do góry.

Kable Ethernet można podłączyć do portu Ethernet, który ma kształt kwadratu i znajduje się z tyłu komputera. Istnieje wiele różnych złączy na kablach Ethernet. Większość z nich używa schematu T-568B, który jest preferowanym schematem okablowania. Jeśli jednak komputer nie ma portu Ethernet, można go podłączyć do adaptera USB na Ethernet. Można również podłączyć do komputera adapter Thunderbolt do Gigabit Ethernet.

Kabel koncentryczny, który łączy Twój modem z internetem, również powinien być podłączony do gniazdka elektrycznego. Większość kabli jest grubsza niż kable telefoniczne, więc będziesz potrzebował narzędzia do przecięcia przewodu. Trzeba będzie również zacisnąć przewody na obu końcach. Może to być bardzo żmudne zadanie, więc upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia do pracy.

Należy również upewnić się, że podłączasz kabel internetowy we właściwy sposób. Ważne jest, aby każdy przewód w kablu pasował do gniazdka w określonej kolejności. Jeśli kabel nie jest podłączony prawidłowo, może uszkodzić port Ethernet. Jeśli nie znasz prawidłowego sposobu podłączania kabla, powinieneś skontaktować się z administratorem sieci lub dostawcą usług internetowych. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz również poprosić o nią technika internetowego.

Użycie odpowiedniego kabla do połączenia internetowego pozwoli Twoim urządzeniom na jak najszybsze odbieranie i wysyłanie danych. W przypadku niewielkich trudności technicznych może być konieczne ponowne uruchomienie modemu.

By Jarema