Jak podłączyć przedwzmacniacz gramofonowy do gramofonu

Dodanie przedwzmacniacza gramofonowego do systemu audio jest doskonałym sposobem na poprawę jakości dźwięku odtwarzanego z płyt winylowych. Dzieje się tak dlatego, że sygnał z gramofonu jest 1000 razy słabszy niż sygnał wytwarzany przez odtwarzacz CD lub urządzenie strumieniowe. Jednak podłączenie gramofonu do amplitunera nie musi być trudnym procesem.

Najpierw musisz zdecydować, czy Twój amplituner ma wejście phono. Jeśli tak, nie musisz dodawać przedwzmacniacza gramofonowego. Zamiast tego możesz podłączyć gramofon do amplitunera za pomocą kabla RCA. Jeśli jednak Twój amplituner nie ma wejścia gramofonowego, będziesz musiał kupić samodzielny przedwzmacniacz gramofonowy.

Przedwzmacniacz gramofonowy można kupić jako samodzielne urządzenie lub jako część większego systemu audio. Na przykład, niektóre odbiorniki posiadają wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, podczas gdy niektóre wzmacniacze są wyposażone w stopień gramofonowy. Przedwzmacniacze te są dostępne w kilku różnych kształtach. Niektóre pozwalają na przełączanie się pomiędzy różnymi typami wkładek, podczas gdy inne są zaprojektowane do pracy z wbudowanym wejściem gramofonowym gramofonu. Jakość przedwzmacniacza gramofonowego określi, jak dużo szumu dodaje.

W zależności od typu gramofonu, którego używasz, może być konieczne zakupienie osobnego przedwzmacniacza gramofonowego. Jeśli szukasz dobrego, nie jest zbyt trudno znaleźć go za mniej niż 500 dolarów. Jeśli masz istniejący system stereo, możesz łatwo dodać przedwzmacniacz gramofonowy do systemu.

Główną funkcją przedwzmacniacza gramofonowego jest dodanie wzmocnienia do sygnału wytwarzanego przez gramofon. Wzmocnienie to jest niezbędne do doprowadzenia sygnału z gramofonu do poziomu odpowiedniego do podłączenia do systemu dźwiękowego. Przedwzmacniacz gramofonowy ma również wbudowane wejście CD i wyjście RCA, dzięki czemu możesz słuchać swoich ulubionych albumów w podróży. W zależności od potrzeb możesz wybrać samodzielny przedwzmacniacz gramofonowy lub taki, który ma wbudowany stopień gramofonowy.

Oprócz przedwzmacniacza gramofonowego, możesz również potrzebować gramofonu z wbudowanym wzmacniaczem lub wzmacniacza, który posiada wejście gramofonowe. Wzmacniacze te pomogą wzmocnić sygnał z gramofonu do poziomu liniowego, który jest poziomem niezbędnym do uzyskania zrównoważonego dźwięku. Oddzielny wzmacniacz może być w stanie zrobić to za Ciebie, ale może nie oferować wiele w kwestii dodatkowych funkcji.

Istnieją również wzmacniacze, które posiadają wbudowane adaptery Bluetooth, które pozwolą Ci podłączyć gramofon do Twojego urządzenia wyposażonego w Bluetooth. Jednak te adaptery nie zapewniają takiej samej jakości dźwięku jak samodzielny przedwzmacniacz gramofonowy. Samodzielny przedwzmacniacz gramofonowy będzie kosztował Cię mniej, a poprawi jakość dźwięku odtwarzanego z winyli.

Jeśli jesteś początkujący w odtwarzaniu płyt winylowych, prawdopodobnie używasz wkładki z ruchomym magnesem. Ten typ wkładki posiada magnes, który jest umieszczony na igle gramofonu. Magnes pomaga wkładce lepiej odczytywać rowki w płycie winylowej. Jednak sygnał wytwarzany przez ruchomy magnes jest również słabszy niż w przypadku wkładki z ruchomą cewką i wymaga większego wzmocnienia, aby osiągnąć swój pełny potencjał.

By Jarema