Jak podłączyć przewody w gniazdku

Niezależnie od tego, czy instalujesz gniazdo żarówki, czy wymieniasz wadliwe gniazdko, ważne jest, aby wiedzieć, jak podłączyć przewody w gniazdku. Prace elektryczne są niebezpieczne i ważne jest, aby upewnić się, że używasz odpowiednich środków ostrożności. Dobrym pomysłem jest również użycie próbnika napięcia, aby upewnić się, że gniazdko działa prawidłowo. Jeśli nie jesteś pewien, zadzwoń do licencjonowanego elektryka.

Istnieją trzy główne typy gniazdek. Obejmują one standardowe gniazdo Edison, gniazdo w stylu metalowej nasadki i muszli oraz gwintowane gniazdo fenolowe z ramionami. Każde z nich ma swoje specyficzne cechy.

Ogólnie rzecz biorąc, gniazdo służy do podłączenia żarówki elektrycznej do obwodu. Zabezpiecza ona również przewód. Jeśli wymieniasz gniazdo, pamiętaj, aby wymienić je na gniazdo z przewodami o tym samym kolorze, co poprzednie gniazdo. Na przykład, jeśli poprzednie gniazdo miało niebieskie przewody, nowe gniazdo powinno mieć niebieskie do N, L i E. Jeśli masz gniazdo, które nie jest kolorowe, będziesz musiał zmienić przewody, aby dopasować je do kodów kolorów w swoim kraju.

Najpierw będziesz musiał ściągnąć izolację z przewodów. Możesz użyć ściągacza do izolacji lub noża. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie szczypiec. Upewnij się, że masz szczelinę, aby pomieścić wskaźnik drutu. Na przykład, jeśli masz drut 16 AWG, będziesz potrzebował szczeliny, aby go pomieścić.

Następnie trzeba będzie przykleić przewody do gniazda. Możesz użyć taśmy silikonowej samowulkanizującej lub Saran Wrap. Jeśli używasz Saran Wrap, pamiętaj, aby owinąć go wokół drutu, aby pozostał na miejscu. Upewnij się, że obszar taśmy jest wystarczająco mały, aby taśma nie była widoczna przez otwór na przewody w nasadce gniazda. Będziesz również chciał trzymać taśmę z dala od gwintowanego pręta wewnątrz gniazda. Ma to na celu ochronę gwintów przed uszkodzeniem przez metal.

Pręt gwintowany wewnątrz gniazda utrzymuje razem nasadkę i panewkę. W niektórych przypadkach gniazdo może być dostarczane z trzpieniem giętkim. Niektóre gniazda są również dostarczane z fabrycznymi prowadnicami. Jeśli gniazdo nie jest dostarczane z trzpieniem gnącym, może być konieczne wygięcie go samodzielnie. Jednak w większości przypadków do wygięcia przewodów trzeba będzie użyć szczypiec. Można również użyć noża rzemieślniczego do nacięcia izolacji przewodu.

Po usunięciu izolacji należy odciąć postrzępione końce i nacięcia w drucie. Możesz również wymienić żyły miedziane poprzez ponowne naciągnięcie końcówek.

Na koniec trzeba będzie podłączyć do gniazdka przewody gorący i neutralny. Przewody te będą używane do zasilania gniazdek. Powinieneś zawsze przestrzegać instrukcji na przewodach, aby zapewnić prawidłowe działanie. Na przykład, jeśli używasz wkładki trójdrożnej, będziesz musiał podłączyć przewód gorący do zacisku gorącego, przewód neutralny do zacisku neutralnego, a przewód biały do zacisku białego.

By Jarema