Jak okablować podświetlany przełącznik Rocker

Okablowanie przełącznika kołyskowego podświetlanego może wydawać się zastraszające, ale w rzeczywistości jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości okablowanie to kwestia pięciu minut. Najtrudniejszą częścią jest zrozumienie, gdzie umieścić przewody. Jeśli nie rozumiesz, gdzie je umieścić, może skończyć się uszkodzeniem obwodu lub komponentu. Na szczęście istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc Ci zrozumieć, jak działa przełącznik.

Po pierwsze, musisz zrozumieć typ przełącznika, z którym pracujesz. Istnieją trzy rodzaje przełączników: jednobiegunowe, dwubiegunowe i podświetlane. Każdy typ ma dwie funkcje: przełącznik jest albo ON albo OFF. Jeśli pracujesz z przełącznikiem jednobiegunowym, obwód będzie miał trzy piny. Każdy z tych pinów łączy się z obciążeniem, akcesoriami lub masą. Kiedy pracujesz z przełącznikiem dwubiegunowym, będziesz miał cztery lub sześć zacisków. Zaciski będą zwykle oznaczone jako „Akcesoria”, „Uziemienie” lub „Zasilanie” – sekcja ta została zaczerpnięta od specjalistów strony agarecenzuje.pl.

Piny obwodu są nieco inne w podświetlanym przełączniku. Dwa górne styki łączą się z obciążeniem i akcesoriami. Dwa dolne piny łączą się z masą. Ten typ przełącznika jest zwykle używany do obsługi produktów oświetleniowych LED. Dobrze sprawdza się również w przypadku fabrycznego oświetlenia wewnętrznego deski rozdzielczej.

Po ustaleniu, z jakim typem przełącznika pracujesz, czas zacząć go okablowywać. Przewody należy skręcić razem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli na przewodach znajduje się izolacja, należy usunąć z nich co najmniej pół cala. Być może trzeba będzie również odciąć końcówki, jeśli są uszkodzone.

Jeśli pracujesz z przełącznikiem, który ma dwa bieguny, będziesz musiał użyć dodatnich i ujemnych przewodów. Będziesz musiał również dodać przewody uziemiające. Musisz podłączyć ujemny koniec przewodu do śruby uziemienia na przełączniku, a dodatni koniec do dodatniego połączenia akumulatora. Możesz użyć multimetru do przetestowania połączeń, aby upewnić się, że są one prawidłowe. Jeśli przewody nie są oznaczone, możesz użyć metody prób i błędów, aby określić prawidłowe połączenie.

Przełącznik podświetlany LED jest dostępny w dwóch typach: jednobiegunowym i trójbiegunowym. Przełącznik jednobiegunowy ma dwa zaciski, natomiast trójdrożny ma trzy zaciski. Zazwyczaj przełącznik jednobiegunowy jest używany w aplikacjach, w których nie ma obciążenia, natomiast przełącznik trójdrożny jest używany, gdy jest obciążenie. Można również użyć przełącznika trójdrożnego do sterowania wentylatorem pomocniczym.

Aby okablować przełącznik podświetlany, należy podłączyć czarny przewód z każdego kabla do zacisku przełącznika. Czerwony przewód powinien być podłączony do dodatniego połączenia źródła zasilania 12 V. Jeśli pracujesz z przełącznikiem z żarówkami neonowymi, będziesz potrzebował zasilacza AC. Przełącznik może obsłużyć tylko pewną ilość prądu zanim ulegnie uszkodzeniu.

Jeśli pracujesz z podświetlanymi przełącznikami kołyskowymi, musisz podłączyć trzeci przewód do bolca symbolu masy. Trzpień symbolu jest zazwyczaj plastikowym elementem, który wystaje z boku przełącznika. Aby wykonać to połączenie, należy użyć zaciskanego terminalu. Dobrym pomysłem jest przetestowanie połączenia za pomocą bezkontaktowego testera napięcia. Nie chcesz przecież, aby przed dotknięciem przełącznika rozlegał się sygnał dźwiękowy lub świeciła się lampka.

By Jarema