Jak podłączyć samoregulujący kabel grzewczy

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z izrobimyto.pl

Wśród wielu rodzajów kabli grzejnych istnieją dwa rodzaje, które są najbardziej przydatne w określonych zastosowaniach: kable grzejne o stałej mocy i kable grzejne samoregulujące. Chociaż te dwa rodzaje kabli są pod pewnymi względami podobne, są również bardzo różne. Kable o stałej mocy są zwykle zaprojektowane tak, aby polegać na termostacie lub kontroli do obsługi systemu, podczas gdy kable samoregulujące są bardziej zaawansowane i mogą dostosować swoją moc automatycznie w zależności od temperatury otoczenia. Może to być bardzo pomocne, zwłaszcza dla właścicieli domów, którzy chcą mieć pewność, że ich rachunki za prąd nie zostaną dotknięte przez zmienne temperatury na zewnątrz.

Samoregulujące kable grzejne składają się z dwóch przewodów magistralnych, które są otoczone materiałem półprzewodzącym, takim jak grafit, który zmniejsza ilość energii elektrycznej, która przepływa przez kabel w miarę jego nagrzewania się. Dzięki temu kabel może regulować swoją moc, a tym samym zmniejszać zużycie energii. Gdy temperatura otoczenia wzrasta, rdzeń rozszerza się, zwiększając opór kabla, a tym samym obniżając jego moc cieplną. I odwrotnie, rdzeń będzie się kurczył wraz ze spadkiem temperatury, zmniejszając ilość energii elektrycznej, która przez niego przepływa i obniżając jego moc cieplną.

Samoregulujące kable grzejne są nie tylko świetne do usuwania ciepłych lub zimnych miejsc z rury, ale są również pomocne w zmniejszaniu lepkości płynów, zwłaszcza gdy płyn ma niską temperaturę. Pomaga to utrzymać rynny wolne od lodu i formacji śnieżnych. Pomaga również zapobiegać pękaniu rur.

Samoregulujące kable grzejne są zwykle zaprojektowane tak, aby utrzymać określoną temperaturę przez określony czas, ale mogą być również używane do zapewnienia komfortu. Najlepiej używać kabla samoregulującego z regulatorem temperatury. W ten sposób prąd zostanie odcięty w ustawionym punkcie, a Ty nie będziesz marnować energii elektrycznej ani pieniędzy. Podobnie, regulator temperatury przedłuży również żywotność Twojego kabla. Może również zapobiec nieuniknionym wpadkom i zapobiec marnowaniu energii elektrycznej.

Ważne jest, aby zrozumieć, że podczas gdy samoregulujący kabel może ułatwić proces instalacji, nie może on replikować dokładności podstawowego termostatu. Dzieje się tak dlatego, że osiągnięta temperatura zależy od wielu złożonych zmiennych. Na przykład, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, między dwoma przewodami magistrali tworzy się więcej ścieżek elektrycznych. Może to być również zaletą, ponieważ pozwala na utworzenie większej liczby ścieżek elektrycznych między dwoma przewodami magistrali, ale może również prowadzić do kabla, który wytwarza niższe temperatury, zwłaszcza gdy temperatura otoczenia wzrasta.

Ważne jest, aby upewnić się, że do danego zastosowania używany jest właściwy typ kabla. Wybór odpowiedniego kabla może pomóc zapewnić, że uzyskasz jak najwięcej z inwestycji. Na przykład, jeśli instalujesz kabel do topienia śniegu, możesz potrzebować bardziej elastycznego kabla grzewczego, takiego jak taśma aluminiowa. Jednak nie uzyskasz tego samego poziomu ochrony, jeśli kabel jest używany do ochrony rur przed zamarzaniem.

By Jarema