Jak okablować przekładnik prądowy

Pomimo swojej nazwy, przekładniki prądowe w rzeczywistości nie mierzą prądu stałego. Przekładnik prądowy wytwarza raczej napięcie, które napędza prąd. Napięcie to jest proporcjonalne do ilości prądu w uzwojeniu wtórnym. Przekładniki prądowe można znaleźć w przemysłowych i komercyjnych systemach dystrybucji energii elektrycznej. Ogólnie rzecz biorąc, przekładnik prądowy jest przeznaczony do zainstalowania na jednym przewodzie przewodzącym prąd. Ważne jest, aby podczas instalacji przekładnika prądowego przestrzegać lokalnych przepisów elektrycznych.

Zazwyczaj przekładnik prądowy ma jeden lub więcej zwojów jako uzwojenie pierwotne – fragment ten został zaczerpnięty od specjalistów strony h-beauty.pl. Uzwojenie to może mieć postać cewki z wytrzymałego drutu owiniętej wokół rdzenia. Uzwojenie wtórne składa się zazwyczaj z dużej liczby zwojów cienkiego drutu. Uzwojenia te są izolowane obwodowymi okładami z płyt prasowanych. W celu zapewnienia integralności uzwojenia wtórnego, uzwojenia są zazwyczaj zwarte, gdy nie są używane. W niektórych przypadkach do zwarcia uzwojeń stosuje się druty zworowe.

Jedną z wielu zalet przekładnika prądowego jest możliwość bezpiecznego podłączenia urządzeń wysokoprądowych. Osiąga się to poprzez wytworzenie niewielkiego napięcia, które napędza prąd. Napięcie to jest następnie mierzone przez precyzyjny przyrząd. Następnie miernik wyświetla prąd elektryczny w amperach. Obwód pomiarowy miernika powinien być zaprogramowany na właściwe przełożenie dla przekładnika prądowego. Na przykład, przekładnik prądowy o przełożeniu 100/5 pokaże pełne odchylenie skali na amperomierzu, gdy przejdzie przez niego 800 amperów prądu pierwotnego.

Miernik odnotuje również polaryzację sygnału z przekładnika prądowego. Większość mierników wykorzystuje biegunowość sygnału do określenia kierunku przepływu. Biały przewód jest dodatni, podczas gdy czarny przewód jest ujemny. Ta biała kropka powinna być skierowana w stronę źródła prądu. Należy również pamiętać, że biały przewód nie zawsze jest podłączony do ujemnych (-) zacisków miernika. Przekładnik prądowy nigdy nie powinien pracować w otwartym obwodzie, gdy płynie przez niego prąd pierwotny. Może to spowodować niebezpieczne przepięcia na zaciskach wtórnych.

Przekładnik prądowy jest pierwszym etapem redukcji prądu zmiennego. Zmienne pole magnetyczne wytworzone w rdzeniu indukuje prąd zmienny w uzwojeniu wtórnym. Oprócz uzwojenia pierwotnego i wtórnego, przekładnik prądowy posiada rdzeń. Rdzeń ten może być wykonany z żelaza lub ferrytu. Rdzeń może być laminowany lub mieć kształt toroidalny. Zazwyczaj rdzeń wykonany jest ze stopu niklu i żelaza. Materiały te zapewniają dużą powierzchnię przekroju poprzecznego w celu zminimalizowania reluktancji zazębiających się grzebieni.

Uzwojenie wtórne jest zwykle zaprojektowane do wytwarzania niewielkiej ilości napięcia. Można to osiągnąć przez zamknięcie lub otwarcie uzwojenia. Należy jednak pamiętać, że uzwojenie pierwotne przekładnika prądowego może mieć postać pojedynczego zwoju. Jeśli uzwojenie ma więcej niż jeden obrót, to zwykle określa się go jako przekładnik szeregowy. Przekładnik prądowy drążony przeznaczony do pomiaru prądu pierwotnego o wartości 1000A będzie miał uzwojenie wtórne o wartości 200 zwojów.

By Jarema