Jak podłączyć wyłącznik schodowy

Ogólnie, okablowanie klatki schodowej jest używane w holach, korytarzach i windach. Służy do włączania i wyłączania lamp lub do sterowania obciążeniem w wielu miejscach. Może być również stosowany w dużych magazynach, pokojach łóżkowych i magazynach. Jeśli chodzi o okablowanie klatki schodowej, istnieją dwa główne rodzaje przełączników: dwudrożne i trójdrożne.

Przełączanie dwukierunkowe jest prostym procesem. W zasadzie potrzebujesz tylko dwóch przełączników dwudrożnych, w dwóch różnych miejscach, oraz zasilania 230V AC. Jeśli masz zasilanie 110V AC, możesz zrobić to samo za pomocą przełącznika trójdrożnego. Jedyna różnica polega na tym, że do połączenia dwóch świateł potrzebny jest trzeci przewód. Jeśli masz jedno światło, nie potrzebujesz trzeciego przewodu.

Przełączanie trójdrożne jest nieco bardziej skomplikowane i można je wykonać na wiele sposobów. Na przykład można poprowadzić przewód od panelu serwisowego do miejsca, w którym znajduje się wyłącznik, a następnie poprowadzić go do drugiej puszki montażowej wyłącznika. Następnie można poprowadzić przewód do oprawy oświetleniowej. W obu przypadkach trzeba będzie upewnić się, że przewody są połączone prawidłowo. Aby to zrobić, musisz oznaczyć przewody za pomocą taśmy. Jeśli nie masz taśmy, możesz użyć szczypiec do formowania haczyków na końcu każdego przewodu. Będziesz również potrzebował iskrownika, aby przetestować przewody. Jeśli masz iskrownik, będziesz chciał sprawdzić, czy nie ma martwego obwodu.

Przełączanie trójstronne może być również wykonane przy użyciu dwóch przełączników, a przewód dwużyłowy można zastąpić przewodem trójżyłowym. Należy jednak upewnić się, że okablowanie jest szeregowe. Konieczne może być również wykonanie połączenia przewodu uziemiającego z wyłącznikiem za pomocą pigtaila. Jest to mniej niezawodne niż połączenie śrubowe.

Musisz również zainstalować wyłącznik światła w każdym z miejsc, w których chcesz sterować oświetleniem. W pierwszym miejscu należy podłączyć czarny przewód światła do czarnego zacisku przełącznika, a biały przewód światła do białego zacisku przełącznika. Jeśli masz kilka świateł, będziesz musiał podłączyć brązowy i czarny przewód świateł do ich przewodów przełącznika. Jeśli nie masz złącza przewodowego, możesz użyć śruby lub pigtaila.

Musisz również podłączyć odpowiednią śrubę do przełącznika. Śruba powinna być w tym samym kolorze co przewód. Jeśli nie masz takiej śrubki, będziesz musiał zrobić zakupy porównawcze. Powinieneś również spojrzeć na elektryczne złącza śrubowe w skrzynce przełącznika, aby upewnić się, że robisz to dobrze.

Najbardziej efektywnym sposobem okablowania przełącznika schodowego jest użycie bramki logicznej exclusive-NOR (X-NOR). Jest to bardziej nowoczesna alternatywa dla metody oldschoolowej. W tego typu obwodzie, przełącznik będzie oświetlał światło, gdy oba toggle będą w pozycji górnej, a wyłączał światło, gdy oba toggle będą w pozycji dolnej.

By Jarema