Jak okablować wyłącznik jednokrokowy

Czy szukasz dodać nowy przełącznik do pokoju, lub chcesz uaktualnić istniejący, istnieje kilka prostych kroków, które można wykonać. Przed rozpoczęciem upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia. Jeśli nie czujesz się komfortowo pracując z elektrycznością, możesz zatrudnić profesjonalistę, który wykona pracę za Ciebie. Ponadto można użyć testera napięcia, aby upewnić się, że przełącznik działa prawidłowo. Możesz również użyć taśmy elektrycznej, aby chronić śruby zaciskowe przed spaleniem.

Niezależnie od tego, czy instalujesz nowy wyłącznik, czy modernizujesz istniejący, będziesz musiał zdjąć z niego płytę osłonową. Płyta osłonowa jest zazwyczaj przymocowana za pomocą dwóch śrub z płaskim łbem. Użyj śrubokręta krzyżakowego, aby usunąć te dwie śruby. Pozwoli to na uzyskanie dostępu do przewodów wewnątrz skrzynki przełącznika. Jeśli nie masz narzędzia wielofunkcyjnego, może być konieczne odgięcie przewodów – informacja ta pochodzi z serwisu .

Po zdjęciu pokrywy trzeba będzie odkręcić dwie śruby zaciskowe na przełączniku. Znajdują się one na górze i na dole przełącznika. Śruby te służą do podłączenia dwóch białych i czarnych przewodów do przełącznika. Biały przewód jest przewodem gorącym. Czarny przewód jest przewodem wspólnym. Trzeba będzie również podłączyć czerwony przewód z oprawy oświetleniowej do przełącznika. Dobrym pomysłem jest również oznaczenie przewodów, aby upewnić się, że ich nie pomylisz.

Po odkręceniu śrub, trzeba będzie odciąć izolację na przewodach. Następnie należy owinąć czarną taśmę elektryczną wokół białego przewodu na obu końcach. Należy również przyciąć przewody za pomocą obcinacza do drutu. Należy również użyć szczypiec do przytrzymywania przewodów w miejscu. Dobrym pomysłem jest użycie wykrywacza prądu, aby upewnić się, że przez przewody nie płynie prąd pod napięciem.

Trzeba będzie również podłączyć dwa przewody uziemiające. Przewody te są z gołej miedzi i służą do uziemienia skrzynki rozdzielczej. Należy również podłączyć najkrótszy przewód uziemiający do zielonej śruby na przełączniku światła. Możesz również mieć czwarty przewód uziemiający. Ten przewód powinien być podłączony do mosiężnej lub zielonej śruby zaciskowej wyłącznika.

Pozostałe przewody na skrzynce rozdzielczej nie są podłączone do wyłącznika. Służą one do przenoszenia obciążenia do oprawy. Być może będziesz musiał podłączyć najkrótszy przewód uziemiający do śruby uziemiającej na przełączniku. Będziesz musiał również podłączyć drugi przewód podróżny, który jest białym przewodem z czarną taśmą. Przewód ten podłącza się do zacisku znajdującego się naprzeciwko zacisku przewodu czerwonego.

Jeśli nie jesteś pewien, jak okablować przełącznik pojedynczego stopnia, zawsze możesz zatrudnić profesjonalistę, który wykona pracę za opłatą. Jest bardziej prawdopodobne, że będą oni mieli odpowiednie narzędzia do wykonania zadania. Możesz również porównać lokalizacje elektrycznych złączy śrubowych na swoim przełączniku, aby upewnić się, że podłączasz go prawidłowo. Dobrym pomysłem jest również wyłączenie zasilania wyłącznika w skrzynce bezpieczników lub panelu obwodów.

By Jarema