Jak okablować przyczepę samochodową

Niezależnie od tego, czy holujesz łódź lub przyczepę, czy też po prostu umieszczasz na pojeździe namiot typu pop-up, ważne jest, aby zrozumieć, jak prawidłowo podłączyć przewody do przyczepy samochodowej. Aby wykonać zadanie, należy podłączyć światła, hamulce i inne elementy do pojazdu. Można również użyć specjalnego okablowania dostarczanego przez alternator pojazdu, aby zapewnić dodatkowe zasilanie. Jednak może to być niebezpieczne, jeśli holujesz przyczepę z pojazdem, który nie holuje. Z tego powodu należy holować przyczepę tylko za pomocą pojazdu, który jest przystosowany do holowania. Jeśli Twój pojazd nie ma zdolności holowniczej, możesz uszkodzić skrzynię biegów, zawieszenie lub hamulce pojazdu.

Będziesz chciał podłączyć następujące elementy: Przewody masy, hamulca i świateł bocznych. Przewód masowy jest niezbędny, aby zapobiec zwarciu układu w wyniku przepięcia elektrycznego. Przewód ten powinien być mocno przymocowany do metalowej ramy samochodu i bagażnika. Można użyć śruby, aby utrzymać go w miejscu, lub po prostu pętli metalu. Będziesz musiał użyć testera obwodu, aby sprawdzić okablowanie pod kątem potencjalnych problemów.

Przewód hamulcowy jest oddzielnym przewodem niż przewód uziemienia. Zazwyczaj jest to przewód o grubości 14, ale może być potrzebny większy przewód, jeśli ładujesz akumulator rozruchowy. Przewód hamulca pełni również ważną funkcję: zapobiega przepaleniu bezpiecznika w systemie. Przewód ten jest zazwyczaj czerwony. Można go znaleźć na środkowym zacisku złącza przyczepy.

Wiązka T jest przykładem złącza przyczepy z dwoma wtyczkami. Wtyczki te sterują hamulcami, światłami i światłami wstecznymi przyczepy. Ten system jest zwykle spotykany w samochodach typu pickup, SUV i przyczepach. Jest on zazwyczaj łatwy w użyciu, ponieważ złącza są wstępnie okablowane. Jeśli jednak przyczepa ma zagmatwany schemat przewodów, konieczna może być konsultacja z ekspertem.

Jeśli nie jesteś pewien, jak okablować przyczepę samochodową, w sklepie z częściami samochodowymi możesz znaleźć zestawy przewodów, które zawierają wszystkie potrzebne elementy. Zestawy te są przeznaczone do konkretnego pojazdu i zawierają wszystko, co jest potrzebne do wykonania pracy. Nie wymagają one lutowania ani splatania, ale musisz wiedzieć, co robisz.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki kolor przewodów wybrać, możesz skorzystać z tej tabeli jako przewodnika. W tym celu należy skorzystać z poniższego schematu. Można użyć tabeli jako przewodnika lub skonsultować się z ekspertem w celu uzyskania bardziej szczegółowego wyjaśnienia.

Zasilanie dodatkowe (czasami nazywane zasilaniem akcesoriów) to przewód, który łączy się z dodatnim zasilaniem DC pojazdu holowniczego. Zazwyczaj jest to przewód czerwony i służy do ładowania akumulatora rozłącznego. Może to być również obwód 12 V służący do zasilania świateł jezdnych w przyczepie. Ten obwód może być również sterowany za pomocą przełącznika na desce rozdzielczej.

Przewód zielony to kolejny przykład przewodu przyczepy. Podłącza się go do zestawu trzech świateł w środkowej części tyłu przyczepy. Posiada również możliwość sygnalizowania skrętu w lewo.

By Jarema