Jak okablować przekaźnik czasowy

Używanie przekaźnika czasowego do sterowania rozruchem silnika jest częstym sposobem realizacji tego zadania. Ważne jest, aby pamiętać, że przekaźniki czasowe nie zawsze są dokładne, więc ważne jest, aby upewnić się, że wybierzesz odpowiedni typ do pracy. Kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze przekaźnika czasowego, to rozmiar styku, typ styków i poziom napięcia cewki. W zależności od zastosowania, może to być dobry pomysł, aby uzyskać elektroniczny przekaźnik czasowy, ponieważ mają one tendencję do być bardziej dokładne. Typ, który wybierzesz, powinien być również oparty na rodzaju obwodu kontrolnego, który musisz kontrolować.

Przekaźnik czasowy może być używany jako przekaźnik DC lub jako przekaźnik elektroniczny, w zależności od zastosowania. Aby użyć przekaźnika czasowego, ważne jest, aby pamiętać, że będziesz potrzebował zasilacza, który jest odpowiedni dla poziomu napięcia cewki i wymagań mocy aplikacji. Będziesz także chciał się upewnić, że obwód czasowy, którego używasz, jest prawidłowo uziemiony, aby zapobiec uszkodzeniu przekaźnika lub innych urządzeń elektrycznych. Ponadto, będziesz chciał się upewnić, że przekaźnik nie jest narażony na działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować uszkodzenie przekaźnika.

Przekaźnik czasowy ma kilka różnych typów, w tym typ „on-delay”, typ „off-delay” i typ „power-on”. We wszystkich trzech przypadkach styki wyjściowe są zasilane, gdy napięcie jest przyłożone do cewki. Styki wyjściowe są następnie zamykane, gdy napięcie jest usuwane z cewki. W zależności od typu przekaźnika czasowego, czas odmierzania czasu może się wahać od 0,1 sekundy do kilku godzin. Ogólnie rzecz biorąc, należy ustawić czas odmierzania czasu na co najmniej 30 sekund dłużej niż czas potrzebny na ponowną aktywację przekaźnika. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz powtarzającego się obwodu opóźniającego.

Nazwa timera to tak naprawdę „Time Delay Relay”. Jego działanie polega na wykorzystaniu timera do sterowania aktywacją aktuatora, który jest sterowany przez przełącznik. Timer posiada pokrętło w środku, aby ustawić czas. Posiada on kilka funkcji ułatwiających programowanie przełącznika. Przycisk „P” przełącza się przez programy, umożliwiając ustawienie do 17 różnych harmonogramów czasowych. Przycisk „On-Delay” włączy wyjście po osiągnięciu ustawionego czasu, a przycisk „Off-Delay” wyłączy wyjście. Timer zasilany jest za pomocą zasilacza 12V DC. Można również użyć dowolnego zasilacza, który posiada wyjście 12V.

Przekaźnik czasowy jest bardzo przydatnym elementem w elektrycznym systemie sterowania. Wiele systemów sterowania wykorzystuje przekaźniki czasowe w celu uzyskania kontroli opóźnienia. Może być trudno powiedzieć, który z nich jest właściwy dla danej aplikacji, więc pamiętaj, aby skonsultować się z inżynierem w celu określenia najlepszego typu dla danej aplikacji.

By Jarema