Jak podłączyć PlayStation 2 do telewizora

Niezależnie od tego, czy podłączasz konsolę PlayStation 2 do telewizora, czy po prostu chcesz grać w gry za pomocą kontrolera DualShock, możesz to zrobić w prosty sposób, wykonując zaledwie kilka podstawowych czynności. PlayStation 2 możesz podłączyć do telewizora za pomocą kabla wideo lub adaptera. Najlepszym sposobem na podłączenie PlayStation 2 do telewizora jest jednak kabel komponentowy. Zapewni to najlepszą jakość obrazu.

Pierwszym krokiem do podłączenia PlayStation 2 do telewizora jest określenie właściwego typu kabla. Będzie to zależało od tego, czy podłączasz go do telewizora z wejściem komponentowym, wejściem RCA czy wejściem koncentrycznym RF. Każdy typ zapewni Ci inny poziom jakości obrazu. Należy również pamiętać, że różne telewizory mogą nie obsługiwać wszystkich tych wejść. Jeśli masz telewizor z wejściem komponentowym, będziesz musiał wybrać kabel kompozytowy lub RGB. Jeśli jednak podłączasz się do starej dwuwymiarowej konsoli do gier, kabel RGB będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem.

W PlayStation 2 dostępne są dwa podstawowe wyjścia wideo: kompozytowe i komponentowe YPBPR – ten fragment jest skutkiem wysiłków zespołu strony magazynweselny.pl. Kompozytowe jest najczęściej spotykanym wyjściem, ale niekoniecznie najlepszym. Chociaż wyjście kompozytowe skutecznie przekazuje wyraźny obraz, może być podatne na zakłócenia. Jeśli PlayStation 2 jest podłączone do telewizora z wyjściem kompozytowym, pamiętaj, aby wybrać wejście kompozytowe RCA. Otrzymasz znacznie czystszy i wyraźniejszy obraz.

YPBPR to stosunkowo nowy typ wyjścia wideo, który jest bardzo skuteczny w przekazywaniu wyraźnego obrazu. Ten typ wyjścia wymaga upscalera do konwersji cyfrowego sygnału telewizyjnego na analogowy, ale nie zawsze jest to konieczne. Ten typ wyjścia jest nieco bardziej skomplikowany, ale może być przydatny dla starszych telewizorów i konsol do gier wideo. Aby uzyskać wyjście YPBPR, potrzebny będzie upscaler i konwerter component/HDMI. YPBPR najlepiej nadaje się do użycia z PlayStation 2 lub inną konsolą do gier, która go obsługuje. Możesz jednak użyć go również ze starszym telewizorem, który nie obsługuje YPBPR.

Istnieje wiele rodzajów upscalerów, ale najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że dostajesz taki, który dobrze wykonuje swoją pracę. Na szczęście upscalery są bardzo tanie i łatwe w produkcji.

Selektor trybu GS to kolejny sposób na wybór rodzaju wyjścia, które chcesz uzyskać. Możesz zdecydować się na użycie konwertera komponentowego lub HDMI, albo przełączyć się na tryb komponentowy YPBPR. Jeśli zdecydujesz się na to drugie, możesz wybrać konwerter component/HDMI, który może obsługiwać tryb komponentowy YPBPR. Jednak ten tryb nie zapewni najdokładniejszego wyjścia dla Twojego telewizora. Możesz także zmniejszyć jakość upscalowanego wyjścia za pomocą selektora trybu GS.

Selektor trybu GS jest małym urządzeniem, które może zmienić rozdzielczość wyjściową gry w czasie rzeczywistym. Funkcja ta nie jest jednak uniwersalna i może nie działać we wszystkich grach. Jeśli nie masz PS2 z selektorem trybu GS, możesz nadal zmieniać rozdzielczość gry w czasie rzeczywistym, przytrzymując przycisk X na kontrolerze DualShock.

By Jarema